5 nástrojů, které by měl mít každý kutil doma

Není nad pocit z dobře odvedené práce a projektu, který si člověk zrealizuje vlastníma rukama. Známe to i my. A protože nikoho nebaví zatloukat hřebíky nebo brousit ručně, vybrali jsme to nářadí, které vám práci především usnadní. Připravili jsme proto pro vás seznam těch pěti nejužitečnějších nástrojů, které jako domácí kutil určitě oceníte. 

5-nastroju_1

AKU VRTAČKA / ŠROUBOVÁK

Základní nástroj pro každého kutila. Potřebujete spravit poličku nebo snadno a rychle vytvořit jednoduchou konstrukci k vašemu projektu? AKU nářadí se vám stane velmi užitečným pomocníkem. Žádné dlouhé kabely a šňůry. Dnešní AKU nářadí si dokáže poradit i s drobným vrtáním. Není projekt, který bychom realizovali bez tohoto velmi užitečného pomocníka. 

Velkou výhodou AKU šroubováků a vrtaček je pochopitelně absence jakéhokoliv kabelu. Při jejich výběru však dbejte na kapacitu baterie, což je jeden ze základních určujících prvků použitelnosti daného nářadí. Ostatně o tom, jakou vybrat vrtačku se rozepisujeme v našem jiném článku.    

kolaz_vrtacky

OKRUŽNÍ PILA

Pracujete-li se dřevem, jistě oceníte i tento praktický nástroj. Bez kabelu se zde sice neobejdete, oceníte však jiné užitečné funkce. K řezání již není potřeba velkých cirkulárek a pil. Vše si rozměříte, připravíte a pak už jen jednodušše řežete. Přesnost řezu vám dokáže zajistit laser přidávaný na vybrané okružní pily

Stejně jako u AKU vrtaček a šroubováků i v případě okružních pil existuje velký výběr nástrojů. Nejideálnější je si rozmyslet, jak často vlastně budete okružní pilu využívat. Jestliže plánujete příležitostné krácení palubek, můžete sáhnout i po levnějším nástroji s nižším výkonem, pakliže po vaší pile budete chtít více než je sváteční řezání, doporučujeme stroj s vyšším výkonem a příslušenstvím

Speciálním odvětvím jsou pak duální pily, které umožňují řezat dvěma kotouči naráz a vyplatí se v případě, že chcete řezat širší drážky. Ty jsou ovšem určené pro profesionály a zkušené kutily, neboť vyžadují podstatně větší údržbu s ohledem na mazání a bezprašné uskladnění. Existují také ponorné pily, které jsou určené k mokrému řezání například betonu či kamene. 

kolaz_mafl

POKOSOVÁ PILA

Zatímco v případě okružních pil je kladen důraz na rychlost a přenosnost, s pokosovou pilou dosáhnete podstatně větší přesnosti. Díky pevnému stojanu s ocelovým stolem, nebo laserovému ukazovátku na trajektorii řezu si budete jistí i u tohoto na první pohled robusního a těžkopádného nástroje. Zároveň se jedná o řezání, které je díky přídavnému odsávání téměř bezprašné. 

Svojí konstrukcí se pokosové pily velmi podobají již zmiňovaným duálním pilám. Totéž platí i o kotoučích, neboť zatímco v případě okružních pil se používají kotouče menší, v případě pokosových pil se dají využít i kotouče velké s velkým množstvím zubů. Pokosová pila tak dokáže v leckterých případech nahradit byť přenosnou, ale méně výkonnou a přesnou okružní pilu.

Velkou výhodou pokosových pil je, mají-li potah. Jedná se o velmi užitečnou funkci, kdy je ke stolu pily připevněna speciální konstrukce zajišťující pohyb materiálu bez toho, abyste přišli přímo do kontaktu s roztočeným kotoučem. A my jsme pyšní, že můžeme říci, že i takovou pilu máme na skladě

pokosova-pila-akce-vyprodej-14729

HŘEBÍKOVAČKA

Konec pohmožděným palcům. Hřebíkovačky vám zajistí nejen bezpečnost při práci, neboť nebudete muset pracovat s těžkými kladivy, ale zároveň váš projekt značně urychlí. S kadencí až 20 vystřelených hřebíků za minutu zjistíte, že spojení palubek ani latí pro vás již není úkolem, který vám zabere hodiny práce, ale jen pár minut. 

Dnešní technologicky pokročilá doba dokáže nabídnout i hybridy hřebíkovaček a sponkovaček, se kterými zvládnete dva druhy činnosti. Tam, kde je nastřelení hřebíku zbytečné, ale zároveň potřebujete potřebnou razanci, kterou vám běžná pružinová sponkovačka nezaručí, nastupuje sponkovačka elektrická. 

Stejně jako v případě jiného nářadí, i zde je hlavním ukazatelem praktičnosti výkon stroje, v tomto případě tedy počet vystřelených hřebíků/spon za minutu. Kvalitní hřebíkovačky by vám měly zaručit minimálně 15 zatlučených hřebíků za minutu. Pochopitelně čím více, tím lépe. Při výběru dávejte taktéž pozor na to, jak velké hřebíky a spony lze do hřebíkovačky/sponkovačky dát.  

1578_2

VIBRAČNÍ BRUSKA

Broušení brusným plátnem už dávno odzvonilo. S tímto praktickým nástrojem ušetříte mnoho času, který budete moci následně věnovat zábavnějším činnostem než nudnému broušení. Elektrické broušení se však netýká pouze dřeva, velmi praktické jsou například brusky na sádrokarton

Brusek využívajících vibrací při broušení je dnes velká řada. Nejběžnější jsou výše zmíněné klasické plošné vibrační brusky, k mání už jsou ale také vysoko rychlostní pásové brusky či excentrické brusky, kde se využívá jak vibračního pohybu plátna, tak ale i jeho otáčení po ose brusky. V případě delta brusek zase oceníte tvar, který bruska má, neboť se dostanete i do velmi špatně přístupných rohů tam, kam byste se s běžnou obdélníkovou bruskou nedostali.  

NEbylo vám v článku něco jasné? ZEPTEJTE SE NÁS!