Kdo maže, ten jede aneb jak na oleje?

Oleje sice motor nepohání, ale provoz jakýchkoliv motorových zařízení si bez nich nikdo nedokáže představit. Alespoň ne z dlouhodobé perspektivy. Spalovací motory vyžadují zkrátka kvalitní mazivo a pokud chcete, aby Vaše sekačky a motorové pily vydržely déle než jednu sezónu, olej je třeba pravidelně měnit. 

Pro laika zde ale taková na první pohled jednoduchá výměna přináší mnoho záhad a nástrah, které se mu ve finále mohou vymstít. 

jak-na-oleje

Dejte na výrobce

V první řadě je třeba si říci, že složení olejů se liší podle jejich výrobců, a tak i samotní výrobci zahradních strojů dimenzují motory tak, aby vyhovovaly olejům specifických výrobců. Proto i náš eshop nabízí oleje tak, aby vyhovovaly daným typům sekaček, kontrétně oleje MTD pro sekačky Worx Garden, a vaše stroje tak nebyly neúmyslně poškozovány. To samé platí i v případě motorových pil. 

jaký olej vybrat? 

Základní dělení olejů je jednoduché. Jsou oleje pro dvoudobé spalovací motory a oleje pro čtyřdobé motory. V zásadě se dá říci, že máte-li motorovou pilu či křovinořez, zcela jistě byste měli sáhnout po oleji pro dvoudobé motory. Jesliže však hledáte olej do sekaček, berte olej pro čtyřdobé motory

Spolu s tímto výběrem se pojí i následná aplikace oleje. V případě dvoudobých motorů je aplikace jednodušší. Olej smícháme s benzínem v určitém poměru a ten následně můžeme vlít do nádrže. Máme-li tedy poměr používaný například u námi prodávaných olejů, 1:50, do pětilitrového kanystru mícháme 100 ml oleje. 

V případě olejů do čtyřdobých motorů se olej aplikuje přímo do olejové vany motoru, odkud je rozstřikován na nejmáhanější části. Olej se tedy s ničím nemíchá, ale v surové podobě lije na určené místo. 

 0IP9MSQ3TZ

Jemný pažit chce mít na zahradě každý. Při nesprávném mazání sekačky vás ale může přijít draho.

na co si dát pozor? 

Při výběru oleje nezapomeňte zjistit, zda se jedná o sezónní či celoroční olej. Jak již název napovídá, sezónní olej má podstatně menší odolnost v nízkých teplotách. Na zimu ho tak musíte vypustit a na jaře vyměnit. Výhodou celoročních olejů je také snadné spouštění motorů v případě nižších teplot. 

Ostatně zima je celkově pro oleje velmi kritické období. I když motor stojí, tak olej stárne a navíc je zde zvýšená absorbce vodních par do oleje, které se následně sráží v klikové skříni a mohou způsobit korozi motoru zevnitř. 

Pravidelné výměny oleje jsou tak základ. Nejlepším obdobím pro výměnu je duben, ještě před začátkem zahrádkářské sezóny. Vhodný čas pro údržbu motorů sekaček a motorových pil je kdykoliv. 

mazání motorových pil

Jak již bylo řečeno, mazání dvoudobých motorů řetězových pil je zajišťováno směsí oleje a benzínů v určitém poměru. V případě motorových pil je ale třeba dbát i na mazání dalších pohyblivých částí, konkrétně lišty a řetězu. 

To nejlépe zajistí olej přímo k tomu specializovaný. Minerální oleje mají do své směsi přidané speciální látky, které zajišťují kvalitní a rovnoměrné promazání a zároveň nezpůsobují zbytečné odstřiky oleje od řetězu v případě běhu motorové pily.