Jak vybrat vrtačku?

Vrtání patří přesně k těm činnostem, které kutilové i řemeslníci provádí nejčastěji. I tak se ale setkáváme s nezanedbatelným množstvím pracovníků, kteří si pro svoji potřebu vybrali nevhodný nástroj. Často totiž nepotřebujete drahou a zbytečně výkonnou vrtačku, chcete-li vyvrtat drobné díry do dřeva, a je tedy vhodnější sáhnout například po variantě AKU vrtačka / šroubovák. 

jak-na-vrtacky

AKU VRTAČKY A ŠROUBOVÁKY

Akumulátorové vrtačky a šroubováky mají několik jasných výhod oproti dalším typům, které si v článku zmíníme. Tím hlavním je absence kabelu. Tento druh vrtaček je poháněn akumulátorem, který stačí vložit do nástroje a vy se tak vyhnete zbytečnému natahování prodlužovacích kabelů, které jsou mnohdy velmi nepraktické. 

Baterie, respektive její výkon je tedy alfou a omegou udávající použití vrtačky. Počítáte-li s tím, že vrtačka bude velmi zatěžována a vy tak hledáte mobilního pomocníka pro náročnou práci, volte baterie s napětím vyšším než 20 V. K dostání jsou ale i běžnější výkony mezi 5 - 15 V pro domácí použití.

Dnešní akumulátorové vrtačky se svým výkonem snesou porovnání i s běžnými elektrickými vrtačkami. Díky širokému nastavení kroutícího či utahovacího momentu jsou ale vhodné i pro šroubování, což běžné elektrické vrtačky nejsou. Akumulátorové vrtačky jsou téměř vždy vybaveny i možností změny směru otáčení, což je funkce, kterou využijete zejména při šroubování. 

aku_sroubovak3     aku_sroubovak2   aku_sroubovak

Mezi akumulátorovými vrtačkami a šroubováky si dnes vybere jak náročný profesionál, tak i běžný kutil.

Výhodou aku šroubováků a vrtaček vůči běžným vrtačkám je i rychlost v upínání vrtáku či šroubovacího bitu. Rychloupínací sklíčidla jsou praktická, není zapotřebí žádné rychloupínací kličky a vy tak dokážete vyměnit vrták i jednou rukou. Stejně tak praktickým a užitečným doplňkem akumulátorových vrtaček je magnetický boční panel, na nějž se dají uchytit šroubováky a bity. 

Faktem ovšem je, že pakliže vrtáme akumulátorovou vrtačkou, vrtání je vhodné pouze do měkčních materiálů jakými jsou dřevo, plast, sádrokarton nebo tenčí vrstvy kovových materiálů. Najdou se však i výkonné modely disponující i možností příklepu pro vrtání do zdi a jiných pevných materiálů (např. kámen).

Vybíráte-li akumulátorovou vrtačku, zcela jistě dbejte na to, aby měla ve své výbavě jednu náhradní baterii na víc, případně ji k vrtačce přikupte.Platí zde jednoduché pravidlo: čím více baterií máte, tím rychlejší může být vaše práce. Totéž platí i o nabíječce k těmto bateriím, byť ty jsou dneska dodávány už ve standardní výbavě. 

ELEKTRICKÉ VRTAČKY

Zde se již bavíme o nářadí, které je navrhováno speciálně pro jednu funkci, tedy vrtání (nikoliv pro vrtání a šroubování jako v případě AKU vrtaček). 

Zpravidla máme na výběr mezi dvěma typy. Jednorychlostním a dvourychlostním typem. Rozdíl mezi nimi je jednoduchý a spočívá v tom, jak často a na co hodláte vaši vrtačku využívat. Patříte-li spíše ke svátečním kutilům a neplánujete vrtačku zatěžovat dlouhodobou prací, postačí vám jednorychlostní model

ele_vrtacka   ele_vrtacka2ele_vrtacka3   

Elektrické vrtačky jsou vhodné zejména pro ty, kteří plánují vrtat i do tvrdších materiálů než dřevo a plast.

Dvourychlostní modely mají pak lepší poměr otáček a kroutícího momentu. Jsou využitelné také při šroubování, byť to nebude, zejména kvůli absenci brzdy, což způsobuje následné dotáčení motoru, zrovna pohodlná práce. 

Vybíráte-li elektrickou vrtačku, rozhodně sáhněte po takové, která má i možnost příklepu. Cenový rozdíl není nikterak zásadní a ačkoliv se vám to možná nyní zdá nepravděpodobné, v budoucnu se vrtání do zdi téměř jistě nevyhnete a díky příklepovým mechanismům, které poskytují možnost až 60 tisíc přídavných úderů za minutu, bude vyvrtání díry do zdi otázkou několika vteřin. 

KOMBINOVANÁ KLADIVA

Kombinovaná kladiva s funkcí sekání a vrtání s příklepem nás dostávají do královské kategorie vrtacích strojů. Pakliže je vaší doménou vrtání do zdi, kamene a dalších velmi tvrdých povrchů a materiálů, není nad čím váhat. Výhodou těchto kombinovaných kladiv je také funkce sekání, díky níž se dá kladivo jednoduše využít jako demoliční nástroj například pro bourání zdí či vysekávání drážek ve zdech. 

V případě kombinovaných kladiv je ovšem třeba dbát na to, že uchycení vrtáků je jiné než u klasických elektrických vrtaček či akumulátorových šroubováků. V tomto případě se využívání tzv. SDS uchycení. Výhoda tohoto principu spočívá v tom, že vrták je schopen při své rotaci ještě podélného pohybu, vzniká tak jakýsi otáčející se sekáč. 

Kombinovaná kladiva v minulosti patřila mezi těžké neforemné strašáky vhodné leda tak pro zkušené profesionály. Současné řady pneumatických kombinovaných kladiv nás předsvědčují o opaku. V současnosti patří mezi nejprodávanější pneumatická kladiva ta do 5 kg, hmotnostně tedy srovnatelná i s běžnými příklepovými vrtačkami. Není tedy se třeba bát toho, že s pneumatickým kladivem půjdeme na komára s kulometem. I zde se dají nalézt vhodné stroje pro běžnou uživatelskou potřebu

kombi_kladivo  kombi_kladivo2  kombi_kladivo3

V případě vrtání do betonu či panelů je nejlepší volbou pneumatické kladivo.