Jak vybrat AKU vrtačku?

AKU vrtačky dnes už patří ke standardnímu vybavení kutilských dílen. Dnešní technologie již umožňují, že tito šikovní bezdrátoví pomocníci zvládnou stejné práce jako běžné příklepové vrtačky. Možná právě proto je nabídka AKU nářadí přehlcená AKU šroubováky a vrtačkami rozličných kvalit. A my ze zkušenosti víme, že si nakonec velmi často vybere AKU vrtačku, která mu nesedí. 

Právě proto jsme pro vás sepsali komplexního nákupního rádce, který vás provede výběrem AKU vrtačky a vysvětlí vám nejdůležitější parametry, na které byste se měli soustředit při výběru nářadí. Naše rady pak můžete využít při zužování výběru nářadí pomocí filtrů produktů přímo v našem eshopu.  

 

Třída

V zásadě se nářadí dělí do třech segmentů podle jeho využití - hobby, poloprofi a profesionální nářadí. Mnozí si myslí, že toto rozdělení souvisí také s kvalitou strojů. Opak je pravdou. Rozdělení do těchto tříd označuje především možnosti užití, výkon stroje a další parametry, ovšem s kvalitou nemá nic do činění. 

Hobby nářadí využijí především občasní domácí kutilové. Hobby AKU vrtačky plní spíše funkci šroubováku. Hodí se tak pro drobné domácí opravy a údržbu. Nečekejte u nich baterie s velkými kapacitami, ovšem výkon hobby AKU vrtaček může být různý. Jejich zástupcem je například modrá řada nářadí Powerplus, značka Worksite nebo Extol Craft.

poloprofi AKU vrtačkou zvládnete i pokročilejší práce. Většina z nich je vybavena speciálním stupněm převodu pro vrtání. Poloprofi AKU vrtačky sedí na míru většině domácích kutilů. Zvládnete s nimi šroubování i vrtání do dřeva. Některé stroje umožňují i vrtání do zdi díky funkci příklepu. 

Profi AKU vrtačky jsou určené hlavně pro náročné kutily a řemeslníky, kteří od svých strojů očekávají dlouhou životnost, nadprůměrný výkon a nadstandardní funkce. Dodáváme je s kvalitními Li-Ion bateriemi a nadstandardní zárukou. Tyto stroje najdou využití v komerčním segmentu, ve výrobnách a provozovnách nebo na montážích. U nás najdete například profi řadu vrtaček Bosch GSR

Baterie

Základem akumulátorového nářadí jsou baterie. Ty pohání celý stroj a od jejich výkonu a kapacity se ve velké míře odvíjí i kvalita AKU vrtačky. O napětí a výkonu AKU baterií píšeme níže. Zde vám chceme říct, že baterie se standardně dělí na tři typy podle článků, které obsahují.

Li-Ion baterie

Akumulátory s Li-Ion články jsou v současnosti brány jako nejkvalitnější. Lithio-iontové články mají potlačený paměťový efekt - při opakovaném nabíjení a vybíjení nedochází ke snižování kapacity baterie a zároveň se baterie nevybíjí při nečinnosti. I když tedy AKU vrtačku nevyužijete celý rok, v dílně ji najdete nabitou téměř stejně, jako při uskladnění. Jejich další výhodou je i nižší hmotnost oproti ostatním typům baterií. 

 

Výhody Li-Ion baterií Nevýhody Li-Ion baterií
Zanedbatelný paměťový efekt Vyšší cena
Nižší hmotnost Snížení kapacity při úplném vybití článku
Dlouhá životnost (cca 1 500 cyklů)  

 

Ni-cd baterie

Baterie s niklokadminovými články ještě donedávna patřily mezi nejrozšířenější typy. NiCd bateriím nevadí skladování ve vybitém stavu. Oproti Li-Ion článkům jsou také odolnější vůči hlubokému vybití, které jim nesnižuje kapacitu. Uskladnění NiCd baterií se dokonce doporučuje právě ve vybitém stavu. Mezi jejich nevýhody patří vyšší objem a hmotnost článku.

 

Výhody NiCd baterií Nevýhody NiCd baterií
Nevadí jim hluboké vybíjení Vyšší hmotnost
Dobře pracují i za nízkých teplot Nižší kapacita
Mohou být skladovány vybité  

 

NiMh baterie

Nikl-metal hybridové akumulátory vynikají nadprůměrnými kapacitami baterií. Tyto akumulátory dokáží dodávat poměrně vysoké proudy, což má za následek větší výkon AKU nářadí. Oproti ostatním akumulátorům jsou docela levné a disponují možností rychlonabíjení bez rizika snižování kapacity akumulátoru. U nás je najdete v AKU vrtačkách Worx

 

Výhody NiMh baterie Nevýhody NiMh baterie
Vyšší kapacita Při nízkých teplotách hůře pracují
Pracuje s vyšším napětím Vyšší hmotnost
Nízká cena  

 

Napětí a kapacita baterie

AKU vrtačka a baterie jdou dohromady. Pochopitelně. Bez baterie se AKU vrtačka neobejde a proto byste měli při výběru AKU vrtačky dbát nejen na typ článku osazený v baterii, ale i na její další parametry jako napětí a kapacita. 

Napětí baterie

Napětí baterie AKU vrtaček udává výkon, který je schopna baterie vyvinout. Nutno ale podotknout, že tato hodnota je velmi obecná a ovlivňuje ji řada dalších parametrů. Dá se ale říci, že vrtačka s baterií o napětí 18 V a více zvládne náročnější práce než vrtačka s 10V baterií. 

Kapacita baterie

Dalším ze zásadních parametrů při výběru AKU vrtačky je i kapacita její baterie. Ta udává sílu baterie. Jak termín napovídá, kapacita tak znamená velikost baterie ve smyslu její výdrže. Čím vyšší kapacita, tím více práce s AKU nářadím odvedete na jedno nabití. 

Opět zde ale hraje roli více elementů. Ačkoliv hlavním odběratelem náboje v AKU baterií je motor stroje, najdou se i další faktory, které momentálně ovlivní baterii. Mezi ně patří například LCD displej ukazující vybití baterie, LED osvětlení na AKU vrtačce ale i vnější teplota nebo stáří baterie. 

Jak jsme uvedli v kapitole o bateriích, při opětovném vybíjení a nabíjení se kapacita baterií může ztrácet. Hodnota udávaná u AKU nářadí tak platí pouze pro novou baterii a s uplývajícím časem se mění.

Doba nabíjení

Doba nabíjení AKU vrtačky zásadním způsobem ovlivní i vaše pracovní tempo. Když máte jednu baterii a ta se nabíjí tři hodiny, je jasné, že toho za večer v dílně moc nestihnete.

Naštěstí dnes na trhu najdete i AKU vrtačky s rychlonabíječkou. Tyto rychlonabíječky zvládnou nabít baterii i za méně než 1 hodinu (u baterie s kapacitou kolem 1,5 Ah). Najdete ale i nabíječky s dobou nabíjení kolem 5 hodin. Ani jedna varianta není špatně. Jen si při výběru AKU vrtačky dejte pozor i na tento parametr.

Počet rychlostí

Při nákupu AKU vrtačky narazíte i na možnost výběru strojů s jednou, dvěma nebo i více rychlostmi. Využití těchto vrtaček s jednou nebo dvěma rychlostmi je stejné, rozdíl je ale v jeho použití.

Jednorychlostní AKU vrtačka nabízí pouze jeden rozsah otáček. Maximální otáčky těchto vrtaček jsou spíše nižší. Stroj tak využijete pro vrtání i šroubování bez nutnosti přepínat na druhý rychlostní stupeň. Obecně se tyto vrtačky hodí spíše pro hobby využití občasných kutilů.

Dvourychlostní AKU vrtačky využijí i nároční kutilové. Tlačítkem na vrtačce nastavíte maximální počet otáček. První stupeň s nižším rozsahem otáček využijete při pro šroubování, druhý stupeň je určený pro vrtání. Vrtačky se dvěma rychlostmi mají širší využití při práci. 

Utahovací moment

Utahovací moment a jeho nastavení určuje rozsah síly AKU vrtačky při šroubování. Zejména při šroubování do měkčích materiálů (překližka, plast, palubky) využijete nižší utahovací moment. Při dosažení maximálního utahovacího momentu se AKU vrtačka zastaví a nepokračuje ve šroubování. Nedochází tak k přílišnému zatlačení šroubu do povrchu materiálu. 

Nastavení utahovacího momentu najdete na sklíčidle vrtačky. Čím více stupňů utahovacího momentu, tím přesněji nastavíte maximální sílu, kterou sklíčidlo vyvine na šroub. Na sklíčidle vrtačky najdete i speciální stupeň utahovacího momentu pro vrtání (označuje se ikonou vrtáku).

Příklep

Profesionální AKU vrtačky vám nabídnou i možnost příklepu. Nejedná se o nic jiného než o klasický příklep známý u běžných vrtaček. Při práci se sklíčidlo točí a zároveň rychlými pohyby kmitá dopředu a dozadu. Tím dochází k vyvinutí větší síly na materiál. Vrtačky s příklepem využijete například při vrtání do zdi, kamene nebo dalších tvrdých materiálů.

Už víte, jak vybrat AKU vrtačku? Stejně jako u dalšího nářadí se vyplatí sledovat více parametrů a nechat si poradit. Třeba naším článkem. A pokud v tom stále nemáte jasno, můžete se na nás obrátit v diskuzi pod článkem nebo nám napište email na info@dilna-online.cz