Ptáci v zimě #2 - Kam umístit krmítko?

V minulém článku jsme si v šesti jednoduchých krocích postavili krmítko pro příkrm ptactva na zahradě. Stačily nám k tomu pouze šroubovák a přímočará pila. 

V dnešním článku si představíme nejužitečnější rady a tipy sloužící k tomu, aby vám do krmítka skutečně začali létat ptáci. Při špatném umístění, případně při použití nevhodného materiálu tak sice můžete mít pěkné krmítko, nicméně ptáci si do něho najdou cestu jen zřídka a vaše práce tak přijde vniveč. 

09792CBEB0

#1 BEZPEČÍ PŘEDEVŠÍM

Nikoho pravděpodobně nepřekvapí názor, že ptačí krmítko musí být na takovém místě, aby se na něm ptáci cítili (alespoň zdánlivě) v bezpečí. Samozřejmě se těžko budeme vyvarovávat toulavým kočkám, které se často dokážou dostat do velmi nezvyklých míst. Můžeme udělat alespoň maximum pro to, abychom těmto nepříjemným návštěvám zabránili.

V první řadě bychom měli dbát na to, aby krmítko nebylo umístěné tak, že se na něj dá snadno vylézt. Pozor si tedy dejme na to, aby krmítko bylo v patřičné výšce a aby kolem něho nebyly platformy a místa, odkud by se na něj dalo dostat. Ideální je umisťovat krmítko do výšky zhruba 1,5 m a to na kovovou (či jinak hladkou) tyč. 

Tato metoda pochopitelně nepatří k těm nejestetičtějším. Nikdo nechce mít v uprostřed zahrady píchlou metr a půl vysokou tyč s krmítkem. Snažme se tedy proto najít patřičný kompromis k umístění krmítka. 

#2 POZOR NA POČASÍ

To samé platí i o umisťování krmítka tak, aby na něho měly co nejmenší vliv nepříznivé změny v počasí. Sníh, déšť a vítr nejenže ptáky vyžene z krmítko, aby se skryli. Zároveň vám ale pravděpodobně znehodnotní či rozfouká krmení, které jste jim nasypali.

Těmto nedostatkům se dá vyhnout jednak postavením krmítka na závětrné místo, pomoci si můžeme ale i dostatečně vysokými bočními stěnami a střechou. S velikostí to ovšem nepřezeňme. Vysoké bočnice a zbytečně nízká střecha mohou ptákům zabránit v přístupu k potravě. 

stock-footage-birds-eating_1

#3 NEPŘEKRMUJTE 

Překrmováním ptáky sice určitě neurazíte, i tak ale může být dlouhodobě neprospěšné a neužitečné. Kdo sledoval vrabce při krmení, ví, že ptáci rozhodně nepatří k těm, kteří by dodržovali stolovací etiketu. Zrníčka slunečnice či prosa tak létají na všechny strany a z krmítka pochopitelně i na zem. Spadlá semena nás můžou překvapit na jaře, když pod krmítkem začne rašit slunečnicové pole. 

Samozřejmě, že nařídít ptactvu, aby nedrobilo, nelze. Zbytečnému vyhazování semen z krmítka můžeme zabránit tak, že nebudeme krmítko plnit až po okraj, ale krmení bude v krmítku tolik, aby ho ptáci zbytečně nevyhazovali. Kolik je správná míra, necháme na určení každého z vás. Pochopitelně závisí na stavebních možnostech krmítka, velikostech bočnic a umístění krmítka, neboť ke ztrátě potravy může docházet i v důsledku větru. 

Nedá se přesně určit, kolik krmení zvolit, aby nedocházelo ke ztrátám. Záleží na druhu ptactva, které krmítko navštěvuje. Hrstce vrabců bude stačit pár hrstí na den, přichází-li k vám i větší druhy, je zbytečné šetřit. Jak bylo ale řečeno, všeho s mírou. Ideální je kvůli tomuto krmítko obstarat samonasýpacím zařízením, které udrží potravu pro ptáky v relativním suchu a zároveň bude samo dávkovat ptákům krmivo podle aktuální potřeby. 

Bird-Watch_101698698_web

#4 POZOR NA BARVY

Ačkoliv je pochopitelné, že byste měli krmítko rádi ztvárněné i umělecky, v případě barev použitých na krmítko platí spíše pravý opak. Krmítko je rozhodně lépe ponechat v přírodní barvě dřeva tak, aby nebylo vidět a nelákalo zbytečně dravce. Nebojte se toho, že by si ptáci svoje místo nenašli. V hledání potravy jsou opravdu pečliví. 

Pakliže chcete krmítko lakovat, doporučujeme bezbarvý lak, který dřevo ponechá v původní barvě. Lakem krmítko ale sice zakonzervujete a oddálíte tak dříve či později nevyhnutelný úpadek materiálu, může se ale stát, že lak bude ptákům smrdět a ti se mu tak budou vyhýbat. Zároveň je vhodné nenenchávat povrch zcela hladký. Ptáci využívají celou část krmítka, rádi se přichytávají i za kolmé části, což by jim hladký lak znemožnil.

 #5 BUĎTE TRPĚLIVÍ

Stejně jako kdekoliv jinde i zde platí pořekadlo, že trpělivost růže přináší. Tedy v tomto případě spíše sýkorky a zvonky. Ptáci si na krmítko nezvyknou ze dne na den a zejména v začátcích budou velmi plaší. Dejte jim tedy prostor k tomu, aby se dokázali ve své nové jídelně "zabydletI. 

Krmítko doporučujeme na zahradu umístit již zkraje podzimu, kdy ještě nejsou takové mrazy a ptáci tak budou mít dostatek prostoru a času si zvyknout. Zároveň si tím tak můžete pojistit, že budou chodit právě k vám a ne na krmítko o pár zahrad dále. 

stock-footage-birds-eating