Samozatmívací kukly - jak vybrat, čemu se vyhnout, na co si dát pozor?

Samozatmívací kukly dnes patří mezi svářeči k nepsaným standardům. Každý, kdo si zkusil na vlastní kůži sváření se samozatmívací kuklou musí sám usoudit, že samozatmívací kukly jsou pohodlnější a praktičtější. Pojďme si tedy shrnout, proč byste měli i vy přesedlat při svém sváření na samozatmívací kukly, v čem tkví jejich hlavní výhody a na co si dát naopak pozor při jejich výběru.

proč SAMOZATMÍVACÍ KUKLU

O samozatmívacích kuklách koluje mnoho mýtů. Jedna jejich polovina přispívá k celkové zášti proti nim (byť v současnosti je tento trend spíše na ústupu), jejich druhá polovina naopak samozatmívací kukly velebí a staví na piedestal. Je nutno si ale uvědomit, že ani sebelepší samozatmívací kukla nám nezajistí stoprocentně pevný svár. 

Pojďme si ale v krátkosti shrnout, v čem spočívají hlavní výhody samozatmívací kukly oproti těm běžným. Svářecí kukly obecně jsou bezpečnostním prvkem chránícím svářečův zrak. V případě běžných kukel zrak chrání svářecí sklo s vysokým UV filtrem, ten následně zamezí záření z elektrického oblouku, aby svým vysokým jasem poškodil oční sítnici. 

9-13 kukla

Výhoda samozatmívacích kukel spočívá v tom, že zatímco u běžných kukel přes svářecí sklo při běžném osvětlení nevidíte a stále tak musíte kuklu zvedat, samozatmívací kukla namísto svářecího skla disponuje LCD displejem s elektronickou kazetou, která displej stmavuje či zesvětluje podle toho, zda je momentálně zažehnut svářecí oblouk. Elektronická kazeta je napájena solárním panelem, který bere světlo právě z elektrického oblouku.

Jednoduše řečeno, sváříte-li, LCD displej chrání váš zrak, pakliže se svářením přestanete, LCD displej se deaktivujete a vy vidíte zhruba stejně tak jako přes běžné sluneční brýle. 

Samozatmívací princip přináší hlavní výhodu v pohodlnosti a komfortu. Svářeč neustále vidí, může se tedy pohybovat rychleji. Svár je zároveň přesnější a pevnější, neboť svářeč vidí, kam přesně umisťuje elektrodu. Díky tomu si usnadní následné dobrušování nedokonalých svárů a celkově zvýší jejich kvalitu a pevnost. 

jak vypadá kvalitní SAMOZATMÍVACÍ KUKLA

Hlavním prvkem by měla být samozřejmě rychlost samozatemnění. Nicméně dnes se už i u méne kvalitních a levnějších samozatmívacích kukel rychlost samozatemnění pohybuje kolem 0,00005 sekundy. To je rychlost, kdy prvotní záblesk svářecího oblouku nemůže oko ohrozit ani v nejmenším. 

Důležitějším kritériem měřítka kvality je tak optická kvalita LCD displeje. Ten by měl mít ve všech částech stejné zatemnění. U výrobců asijského původu se často stává, že v rozích bývají světlejší pruhy či skvrny. Tyto nedostatky při dlouhodobém a častém svařování mohou poškodit zrak a proto jsou nežádoucí. 

06

Možností, jak kvalitu kukly zjistit, je ověření normy. V rámci Evropské unie musí mít všechny samozatmívací kukly normu EN379. Tato norma určuje požadavky na filtry pro svařování, které automaticky spínají jejich světelný činitel prostupu na nižší, předem určenou hodnotu, když je svařovací oblouk zapálen. Zjednodušeně řečeno, právě norma EN379 říká, že LCD displej by měl být opticky jednotlitý bez světlých míst, zároveň je v ní i definována rychlost samozatmavení. Informace o splnění této normy zpravidla najdete vylisované zevnitř kukly na vnitřní straně displeje kukly. 

podle čeho vybírat SAMOZATMÍVACÍ KUKLU? 

1. ROZSAH ZATEMNĚNÍ

V praxi se používají dva druhy rozsahů zatemnění. Zatemnění určuje míru prostupnosti světla zorným polem. Stupeň propustnosti, respektive rozsah propustnosti, se zde čísluje stejně jako u běžných svářecích skel, tedy čím vyšší stupeň, tím je sklo tmavší a tudíž méně propouští.

Samozatmívací kukly pak existuje ve dvou druzích rozsahu zatemnění. Buď je pouze jednostupňová, ta je označována jednoduchou číslovkou stejně jako běžná svářecí skla do klasických kukel, anebo intervalem, např. 9 - 13 v případě kukel, které se světelné záři dokážou přizpůsobit. V praxi je dobré zvážit, jak velký stupeň maximálního zatemnění budeme potřebovat, ten se liší podle druhu sváření. V potaz je dobré brát ale i minimální zatemnění pro případ, že bychom s kuklou plánovali pracovat i v prostorech s nižším běžným osvětlením (např. domácí dílny). 

tabulkaKlikněte na obrázek pro zobrazení v plné velikosti. 

2. VELIKOST PRŮZORU SAMOZATMÍVACÍ KUKLY

Zde platí jednoduché pravidlo, čím větší zorník, tím větší komfort při sváření. Větší zorník na samozatmívací kukle zvyšuje zorný úhel svářeče. Velikost zorníku se pochopitelně odvíjí i na výsledné ceně kukly, neboť, jak bylo vysvětleno výše, v případě samozatmívací kukly se nejedná o jednoduché sklo, ale o LCD displej poháněný elektrickým proudem. 

Cenu zvyšuje i fakt, že v případě větších ploch zorníků je složitější udržení optické kvality LCD displeje. Snadno tak vznikají světlá místa a pruhy, které mohou být pro svářeče nebezpečné. Uvidíte-li tak velký zorník na kukle za pár set korun, doporučujeme se jí vyhnout a sáhnout buď po dražší variantě nebo po kukle s menším zorníkem.

gysmatic-9-13-gys-masque

3. UPEVNĚNÍ ZORNÍKU

Zorník může být na kukle umístěn napevno anebo může být odklápěcí. Odklápěcí zorník využijete zejména v případech, kdy víte, že při sváření budete provádět i jiné operace, například broušení či čištění sváru

Stejně jako v případě velikosti, u odklápěcích zorníků se dá očekávat vyšší cena kukly. Levný odklápěcí mechanismus sice nemusí nutně ohrozit váš zrak, ale počítejte s dřívějších opotřebením kloubů v odklápěcím mechanismu. 

4. DESIGN A PŘÍSLUŠENSTVÍ

V poslední řadě cenu kukly určuje i její design. Každý svářeč ví, že nyní jsou na trhu sehnání jak běžné černé kukly, tak i kukly, které mají složitý a stylizovaný potisk. Ten pochopitelně nemá na výkon kukly žádný vliv, jedná se spíše o kutilskou a profesionální libůstku. Za potisk si pochopitelně připlatíme. 

Příslušenství v tomto případě znamená náhradní ochranné fólie a ND do samozatmívacích kukel. Z praxe se dá však říci, že kvalitní příslušenství u kukly za běžnou cenu můžeme těžko očekávat. 

kukla6