Recenze: Řetězová elektrická pila WORX WG303E

Řetězové pily, ať už elektrické či benzinové, jsou základním příslušenstvím každého zahradníka s větším pozemkem, sadaře, či jen kutila, který má doma kotel na dřevo, nebo topí dřevem v krbu během letní grilovací sezóny. Každý takový běžný kutil nepotřebuje drahou motorovou pilu s vysokým obsahem, spotřebou a v neposlední řadě cenou. Pojďme si tedy představit cenově dostupnou alternativu s připojením do elektrické sítě, která ale zastane i méně výkonné benzínové pily.

Jak již bylo řečeno, řetězová pila Worx WG303E se nejvíce odlišuje možností připojení do elektrické sítě. Ačkoliv si spousta lidí řekne, že bez benzínu to nejde, tato pila nás přesvědčí o pravém opaku. Je ale zcela nutné si uvědomit, v jakých podmínkách pilu testujeme a pro koho je určena. Cílovou skupinou v tomto případě nejsou tesaři, truhláři a těžaři v lese, kteří na pile ocení především vysoké otáčky a výkon, ale běžní domácí řemeslníci, kutilové a zahrádkáři, kteří vysoký výkon nepotřebují, za to ocení spoustu drobných vychytávek, kterými pila disponuje.

Ačkoliv teda Worx WG303E nedisponuje vysokým výkonem, svoji uživatelskou přívětivostí je vhodnou pilou pro řezání dřeva do kamen či do krbu, případně na drobné prořezy stromů a stromků na zahradě. Vaši sousedé ocení také její velmi nízkou hlučnost a absenci pachu z benzínu, což může být při delším řezání běžnou motorovou pilou pro někoho problém.

Jak ale bylo řečeno, hlavní doména pily je její uživatelská přívětivost. Ačkoliv byste při práci s ní měli mít jisté povědomí o tom, jak pila funguje, napínání řetězu bez nářadí, automatické mazání řetězu či ergonomická rukojeť pro pohodlné a hlavně bezpečné držení vás po čase ujistí, že s řetězovými pilami nemusí dělat pouze profíci.  

Pila je také osazena velmi kvalitními doplňky a díly. Řetěz Oregon poskytuje velmi kvalitní a ostré řezy s minimálním opotřebením materiálu. Rozteč řetězu je 3/8“, což se v dnešní době začíná rýsovat jako nepsaný standard a vy tak do budoucna rozhodně nebudete mít problém s eventuální výměnou řetězu. Stejně tak tomu je i u délky lišty. 400 mm je plně dostačujících pro běžné zahradní práce. Pakliže byste ale chtěli řezat polena o větších průměrech, záhy narazíte jak na konstrukční, tak i výkonové limity řetězové pily WORX WG303E.

Wg300E-WG303E-1769

Velmi jednoduché a uživatelsky přívětivé je u této pily i mazání řetězu. To probíhá plně automaticky. Jediné, co musíte hlídat vy, jakožto uživatel, je dostatek olejové náplně pro mazání řetězu. Olejová nádrž je však snadno dostupná a díky přístupu z vrchu nádrže je doplnění oleje otázkou několika vteřin. Zároveň nemusíte při každé kontrole otevírat olejovou nádrž, neboť pila disponuje optickými indikátory naplnění olejové nádrže.

Konstruktéři při návrzích této pily nezapomněli ani na veškeré bezpečnostní prvky, které minimalizují riziko poranění při používání pily. I tak je ale třeba dbát na to, že pila je napájena elektrickou sítí a že při manipulaci s ní máte ve vaší těsné blízkosti kabel pod napětím. Kvůli vyšším vibracím také doporučujeme protivibrační rukavice anebo rukavice přímo konstruované pro práci s řetězovými pilami.

Řetězová pila WORX WG303E zcela jistě neoslní lesního těžaře, tesaře a další profíky. Pro zahrádkáře a domácí kutily se ovšem stane neocenitelným pomocníkem. Ačkoliv jsou její limity jasně dány pohonem elektromotoru a kvůli kabelu je limitována i manipulace s pilou – rozhodně nemůžete počítat, že si s touto pilou zkrátíte polena rovnou v lese -, je to ideální pomocník pro každou zahradu. Od nás si tak odnáší velmi příjemné čtyři helmy z pěti možných. 

4_helmy