Ptáci v zimě #1 - Stavíme ptačí krmítko

Zimní přikrmování ptactva patří k jedněm z nejoblíbenějších, nejjednodušších a v neposlední řadě nejlacinějších způsobů, jak zkrášlit a oživit vaši zahradu i v zimě. Sami určitě potvrdíte, že pohled na krmítko obklopené sýkorkami, vrabci a dalšími ptáky je velmi příjemný a relaxační. 

Jako vše, i stavba krmítka má svoje zákonitosti a postupy, které je třeba dodržet. Ty si, společně s dalšími radami a vychytávkami pro umístění krmítka, představíme v tomto článku. 

co potřebujeme?

Stavba krmítka je velmi intuitivní. Potřebovat k ní budeme boční desky o rozměrech 4 x 18cm. Jako dno posloží například sololitová deska o rozměru 18 x 18 cm. Dále budeme potřebovat boční stěny. V případě tohoto krmítka by měly mít velikost 9 cm na šířku a 18 cm na výšku. Stěny seřízneme do špičky tak, aby měla jedna odvěsna pomyslného trojúhelníku délku zhruba 5 cm. 

V případě krmítka nesmíme zapomenout ani na střechu. Ta se skládá ze dvou desek o velikosti 26 x 14 cm. Jako vystužení pro střechu si vyrobíme hranolek ve tvaru pětiúhelníku. Ten bude 14 cm dlouhý. Kolmé stěny hranolu budou 3 cm dlouhé, stěny v úhlu budou dlouhé 2 cm. Jak to bude vypadat v praxi je ukázáno na obrázku níže. 

hranolek-krmitko

Budete-li vaše krmítko věšet, byť to sami z vlastní zkušenosti nedoporučejeme, připravte si jeden závěsný háček s očkem, na které pak ptačí jídelnu pověsíte. Co ale nesmíte opomenout, je jeden spodní závěsný háček (tzv. lustrhák). Tento háček není nutností, nicméně jak sami poznáte, může být velmi užitečný. 

Kompletní seznam včetně nákresů a mír pro dřevěné laťky: 

potreba-krmitko

stavba

Stavba samotného krmítka je velmi jednoduchá. Stejně jako jinde, tak i zde platí zlaté kutilské pravidlo dvakrát měř, jednou řež. Svoje řezy tedy plánujte pečlivě, neboť zejména při sezavání jednotlivých částí můžete zjistit, že nepasují. Vybíráte-li nářadí, postačí vám ruční či přímočará pila a kladivo či šroubovák podle toho, zda jako spojovací materiál vybíráte vruty nebo hřebíky.

1. krok

Jako první si pro výrobu krmítka pro ptáky připravíme základy. Zespoda ke dnu tak přitlučte či našroubujte boční stěny. Ideální šíře prkénka na boční stěny jsou 2 cm. Menší by mohlo dělat problémy a při šroubování či zatloukání se štípat, větší by naopak zbytečně zabíralo místo.

1-krmitko

2. krok

Základ máme. Před samotným sezazováním střechy a základu si z hranolku a závěsného lustrháku vyrobíme část, která bude sloužit jednak jako zpěvnění střechy a díky háku bude poskytovat i prostor pro zavěšení například lojových koulí.

Má-li hák samořezný závit se špičkou, jednoduše zatlačíme na místo, kam ho chceme umístit (ideálně doprostřed hranolu) a začneme šroubovat. Závit se po chvíli sám chytí a vy ho snadno zašrobujete. Dbejte na to, abyste zvolili přiměřenou velikost háku. Není třeba vybírat zbytečně velký hák, kvůli jehož velikosti by se pak lojové koule dotýkaly dna krmítka. 

2-krmitko

3. krok

Na vrchní stěny hranolu nyní přitlučte či našroubujte střešní desky. Ty by měly o několik centimetrů překrývat dno krmítka tak, aby byla ptačí potrava i samotní ptáci chráněni před nepříznivými vlivy počasí jako jsou vítr, déšť či sníh. Potrava pro ptáky tak nenavlhne a nezačne plesnivět a ptáci mohou vaše krmítko využívat i jako útočiště před počasím. 

S překrytím střechy to však nepřežeňte. Bude-li střecha čnít příliš ke dnu, do krmítka se vám nedostanou větší druhy ptáků a i vy, stavíte-li si krmítko jako dekoraci, budete ochuzeni o pestrobarevný výhled. 

3-krmitko

4. krok

Následující krok je nepovinný a sami doporučejeme se mu spíše vyhnout. Chcete-li své krmítko zavěsit do prostoru, do střechy našroubujte závěsný háček s očkem. 

Jak jsme ale psali výše, tento krok není velmi populární a může přinést více škody než užitku. Zavěsíte-li krmítko do prostoru, nebudete schopni zamezit tomu, aby se ve větru, či při doletu ptáků kývalo a zároveň bude i náchylnější k pádu. Ptáci si tak na krmítko spíše nezvyknou a po čase se mu začnou vyhýbat. Kam a jak umístit krmítko se dočtete v dalším článku. 

4-krmitko

5. krok 

Tomuto kroku bude předcházet krátké měření. Spočívá totiž v tom, že k základně ptačího krmítka umístíte stojky. Jejich umístění si rozměřte tak, aby byly naprosto přesně proti sobě, ideálně na středu dna. Díky tomu bude vaše krmítko i pěkné na pohled. 

Stojky umístíme ke spodu krmítko vruty či hřebíky. Při zatloukání k bočním deskám dbejte zvýšené opatrnosti a volte vruty a hřebíky spíše s menším průměrem. Jako alternativu můžete volit i přilepení lepidlem k bočním deskám a vruty/hřebíky pro zajištění zespodu. 

5-krmitko

6. krok

Šestý a zároveň poslední krok prověří vaší přesnost při měření. K opěrným stojkám přitlučeme střešní desky. Zajistit můžeme stojky i z boku s hranolem. I zde ovšem dbáme zvýšené opatrnosti a průměry spojovacího materiálu volíme spíše menší. 

6-krmitko

Sami vidíte, že stavba krmítka není nic složitého a při pečlivém měření a práci nám zabere maximálně 90 minut času. Výsledek je pak ovšem více než uspokojivý a jak sami seznáte, ptactvo, které přilétne na vaše krmítko zkrášlí a oživí vaši zahradu. 

V dalším článku pro vás máme připravených několik rad a tipů k tomu, kam a jak umístit ptačí krmítko, aby na něho nemohly kočky, ale abyste k němu zároveň měli dobrý přístup. Stejně tak zjistíte, čím vlastně ptáky v zimě krmit, abyste jich měli na zahradě co nejvíce a zároveň jim neškodili špatným výběrem stravy. 

Kompletní obrázkový návod

krmitko-komplet