I baterie mají svůj den - 9. září 2015

Věděli jste, že od letošního roku mají i baterie svůj speciální den? Evropský den recyklace baterií byl stanoven na 9. září. Toto datum nebylo zvolena zcela náhodně. Právě 9. září 1737 se narodil Luigi Galvani, italský lékař a fyzik, který proslul právě objevem a následnými pokusy s takzvanou živočišnou elektřinou. Díky němu mohl pak následně další vědec, Galvaniho současník, Alessandro Volta objevit historicky první galvanický článek na světě a dát vzniknout základnímu konstrukčnímu prvku všech elektrických baterií a akumulátorů. 

evropsky-den-recyklace-baterii

Proč byste měli třídit baterie? 

Cílem vyhlášení této ekologické akce je především zvýšení povědomí o nutnosti třídit a následně recyklovat použité baterie. Ačkoliv Česká republika vyniká v třídění běžného odpadu - dle výzkumů se na třídění aktivně podílá více než 70 % občanů České republiky a my věříme, že i vy patříte mezi ně -, při třídění baterií a elektronických zařízení jsme velmi nízko podevropským průměrem. V České republice je vytříděno a následně recyklováno pouze 32 % baterií a elektronických zařízení. Přihlédneme-li tak na takové Švýcarsko (71 %) nebo Švédsko (64 %) jsme opravdu malými trpaslíky.

Právě díky dlouhodobému nízkému průměru se rozhodla Evropská unie vyhláškou 2006/66/EU navýšit normu pro třídění baterií a elektronických zařízení na 45 %. Máme tedy co dohánět. Čísla ovšem nejsou tak kritická, jak by se mohlo zdát. Dle statistik se každý rok vytřídí vždy více elektronického odpadu než ten rok předchozí a v letech 2013 a 2014 se na tomto nárustu výrazně podílejí obce, města a firmy. 

graf-baterie-procento-eu

Kde je zakopaný pes? 

V případě České republiky nespočívá problém v tom, že bychom baterie vyhazovali do běžného směsného odpadu. Češi použité baterie jednoduše nevyhazují a vybité baterie doma hromadí. Průzkum organizace Ecobat v loňském roce prokázal, že v průměrné české domácnosti se nachází 49 baterií, což v rámci celé české populace představuje 5 000 tun baterií. A to nepočítáme další recyklovatelný elektronický odpad. Použitým bateriím tak domácnosti věnují zcela minimální pozornost a ty se vám tak doma hromadí v nepřeběrné míře. Sami si šáhněte do svědomí, kolik baterií doma máte a kolik jich aktivně využíváte. 

Co můžete dělat? 

Je to jednoduché. Udělejte si doma bateriovou inventuru. Sesbírejte všechny nepoužité baterie a doneste je do jednoho ze sběrných center, kterých je po celé České republice přes 18 000. 

A co je nejdůležitější. Nyní můžete baterie nosit i do našich provozoven a odběrních míst. I Dilna-online.cz se chce aktivně podílet na Evropském dni recyklace baterií a proto bude v nejbližší době baterie aktivně vybírat a ty budou následně po svezení recyklovány. 

Kde nás najdete? 

Bydlíte-li v Pardubickém kraji, navštivte přímo naše provozovny a výdějní místa Dilna-online.cz. Ta jsou dvě. První se nachází na adrese:

Hobby Market Zaječice
Zaječice 90
538 35 Zaječice
 
 

a druhá na adrese:

Elektronářadí Cemper Skuteč
Heydukova 430 
539 73 Skuteč
 
 
 

máte to daleko? 

Pakliže je pro vás cesta do našich provozoven nereálná, nabízí se ještě jedna možnost. Na webu ecocheese.cz najdete formulář, díky kterému si můžete udělat sběrné místo sami doma. Po registraci a vyplnění formuláře vám do 14 dní přijde praktická a designově velmi originální krabička, do které můžete baterie ukládat přímo ve vaší domácnosti. 

Až krabičku naplníte, doneste ji přímo do jednoho z odběrných míst kolem vašeho bydliště. Pevně věříme, že vás tam rádi uvítají a v případě jakýchkoli dotazů a nejasností vám i poradí s tím, které spotřebiče do elektrického odpadu patří a které nikoliv. Do krabiček  Ecocheese lze vyhazovat i použité a již nefunkční tonery od tiskáren, dbejte však na to, aby byl toner patřičně zabalený a zajištěný před tím, aby z něho vytekl inkoust. 

Luigi Galvani jistě nemohl v polovině 18. století tušit, že jeho pokusy povedou jednou k sestrojení tak moderních a užitečných výrobků – tolik charakteristických pro naši mobilní a dynamickou dobu. Zároveň však výrobků, které představují značnou zátěž pro životní prostředí. Využijme tedy nové příležitosti prokázat, že moderní termín oběhové hospodářství pro nás není pouhou frází a přispějme k propagaci myšlenky třídění a recyklace baterií některým z výše uvedených způsobů.