Myslete na čtyřnohé miláčky

Pes je majestátní zvíře a zcela jistě si zaslouží i místo v domě či bytě, které je hodno jeho postavení. Někdo má svého čtyřnohého miláčka venku u domu se zahradou, někdo ho chová v bytě. Tak či tak, pelech pro psa je místo, na kterém bude zvíře trávit spoustu času a mělo by podle toho také vypadat. 

V galerii níže uvidíte několik nápadů na to, jak vytvořit příjemné místo pro psa, na kterém se bude cítit dobře a bude se tam rád vracet. Na konci článku si také shrneme, kam vlastně psí pelech či boudu umístit, pokud zvíře chováte venku. 

Hlavní výhodou těchto tipů je to, že vám k jejich realizaci bude stačit jednoduchá pila, pár hřebíků či vrutů a AKU vrtačku či hřebíkovačka podle toho, jaký spojovací materiál využijete. Zároveň nemusíte shánět spoustu dřevěného materiálu. Většina těchto projektů se dá uskutečnit z palet, což je skutečný trend posledních let ve výrobě levného, ale zároveň originálního a na pohled velmi příjemného nábytku. 

#1 standardní pelech

pelech1

V jednoduchosti je síla! K tomuto psímu pelechu Vám stačí pár latí, případně upravená paleta, hřebíky/vruty a šroubovák, hřebíkovačka nebo kladivo. Jako výstelku můžete použít starou matraci či hadry. Vhodným detailem je pak tmavší kus latě, na kterém bude vyvedeno jméno psa, aby každý poznal, o čí místo se jedná, 

Velikost volte podle velikosti vašeho zvířecího miláčka. Jak je patrné na fotce výše, pes by se měl do pelechu vejít jak podélně, tak i tím způsobem, aby mu hlava směřovala směrem ven. Tento rozměr je zvláště důležitý, pokud zvolíte vyšší stěny. Pes tak má prostor pro to, aby měl přehled o tom, co se děje kolem něj. V opačném případě by si svoje místo nemusel oblíbit a nemusel se do něho vracet. 

#2 pelech s kolečky

pelech2

Jedná se o stejný projekt jako v případě standardního pelechu, nicméně tento je opatřen kolečky pro mobilní využívání. Dbejte však na to, abyste místo pro psa neměnili moc často. Pes si zvykne na jedno místo a těžko se bude přeučovat na jiné. 

Velikost a nostnost koleček volte podle hmotnosti vašeho psa a nechte si pár kilogramů navíc rezervu. Kolečka umístěte co nejvíce do rohů pelechu, aby byl stabilní a nemohlo se stát, že se převrátí. V případě pohybově aktivnějšího psa doporučujeme volit kolečka s možností zabrždění, aby se pelech při opouštění nepodkluzoval a necestoval tak po domě či bytě. 

#3 zahradní pelech

pelech3

Tento psí pelíšek se hodí zejména pro větší plemena v důsledku jeho otevřenosti. Zde doporučujeme volit míry, které budou hrát ve prospěch délky než šířky. Boky udělejte o trochu vyšší, pes tak bude automaticky lehat hlavou ven. 

Výhodou tohoto pelechu je především jeho stavební nenáročnost. K jeho vyhotovení vám postačí paleta a pár fošen či latí na boky a čtyři hranoly, kterými vyztužíte rohy. Díky tomu se tak pelech hodí zejména na zahrady, kde dochází k většímu náporu na materiál. Nicméně, jak je patrno na fotce, v domě či bytě rozhodně žádnou ostudu neudělá. 

I zde platí, že pro postavení tohoto projektu vám bude stačit pár hřebíků či vrutů a kladivo či AKU šroubovák. A ještě jeden tip nakonec. Pokud budete pelech stavět z palety a umístíte ho na zahradu, doporučujeme důkladně utěsnit dno, aby na vašeho pejska od země neproudil studený vzduch. Stará matrace či hadry na vypolstrování jsou samozřejmostí. 

#4 fantazii se meze nekladou

pelech4

Že psí pelech nemusí být jen uniformní kus nábytku sešroubovaný z latí svědčí tento nápad. Velikost zde nehraje roli, jde jen o nápad a o jeho originalitu. 

Částečně uzavřená přední stěna pelechu se hodí pro umístění jména vašeho psa, nebo, máte-li pejska, jehož jméno se skládá ze dvou jmen či jen chcete jeho příslušnost k vaší smečce potvrdit příjmením, můžete na přední stěnu umístit iniciály. 

Tento pelech rozhodně doporučejeme pouze do uzavřených prostorů domů a bytů. Byla by škoda přijít o podobný umělecký kousek jen kvůli tomu, že bude vystaven větru a dešti. 

#5 v jednoduchosti je síla

pelech5

Jedna paleta, trochu barvy pro okulibost, matrace a máte hotovo. Tento pelech ocení zejména ti, kteří mají plemena, která rádi okusují a ožužlávají vše, co jim přijde do cesty. Jakto? Je to jednoduché. Na tomto pelechu není co okusovat. 

Výhodou pelechu je i malý úložný prostor pod ní, zvolíte-li paletovou verzi, jaká je na obrázku. Pelech je vhodné také kombinovat s některými výše zmíněnými. Tento může fungovat jen jako oddychové místo na jednom kusu zahrady, zatímco hlavní pelech může být umístěn někde úplně jinde. Dopřejte vašemu miláčkovi stejný komfort, jako dopřáváte sobě. 

Pokud se ovšem rozhodnete pelech barvit, důkladně zvolte barvu, která není pro psa jedovatá. Na trhu se dnes již prodávají barvy, které jsou určeny speciálně pro styk s potravinami, hračkami a dalšími produkty, u nichž se počítá, že se mohou dostat do kontaktu s lidským či zvířecím trávicím traktem. 

#6 v plné polní

pelech6

To nejlepší nakonec. Tento pelech přinese komfort nejen pro vašeho psa, ale i pro vás. Základ pelechu spočívá v klasickém standardním pelechu z palety. V tomto případě je vnitřní část palety vyjmutá a nahrazena dřevěným prostorem, do kterého je vložena matrace. Ideální pro to, aby si váš pes udělal příjemný prostor a zároveň nemusíte řešit zvýšené stěny.

 Hlavní výhodou je ovšem zadní deska s úložnými zásuvkami a truhlíky, do nichž můžete dát příslušenství, které potřebujete k chovu vašeho zvířete. Již nikdy nebudete muset hledat vodítko, kartáč na česání či obojek. Vše bude mít svoje místo přesně tam, kde si vyzvednete svého čtyřnohého miláčka. 

Stavba tohoto pelechu, ačkoliv to tak nevypadá, je jednoduchá a intuitivní. Potřebovat k ní budete sice více nářadí, než v případě jiných pelechů, krom AKU šroubováku a spojovacího materiálu si zde vyhrajete i s pilou, nicméně samotný koncept je velmi jednoduchý. Nejedná se o nic jiného než o spojení dvou palet do sebe za pomocí hřebíků či vrutů. Palety pak v místě spoje vyztužíte rohovými výztužníky, které si můžete buď zakoupit, anebo vyrobit doma ze zhruba půl metru dlouhého kusu pásoviny, do níž vyvrtáte několik děr. 

pár rad na závěr

Umístění psího pelechu může být někdy věda. Stačí špatné místo, nebo dokonce špatné načasování umístění, a pes nebude chtít na vámi vybraném místě spát. Jak tedy vybrat správné místo pro psí ležení?

  • Pelech umístěte na místo, kde má pes přehled o dění kolem něho.
  • Neumisťujte pelech mimo psovi známé pachy a zvuky - nesnažte se ho zcela izolovat od dění kolem něho.
  • Správně si umístění psa do pelechu načasujte. Rozhodně není dobré učit psa na zahradní pelech v období dešťů nebo naopak extrémních veder. 
  • Pelech by neměl být na větru a na slunci. Dbejte na to, že zvláště u psích ležení se zvýšenými stěnami budou psi pelech vyhledávat nejen jako místo odpočinku, ale i jako úkryt před vedrem a sluncem. 
  • Zvolte správnou velikost pelechu.
  • Před pelech, zvláště pak v době učení, umisťujte psovi potravu, dejte mu tam také oblíbené hračky. Pes si pelech spojí s příjemnými asociacemi. 

 

velikost pelechu

Správná velikost pelechu je, jak již bylo avizováno v minulém oddíle, velmi důležitá. Jakými základními poučkami se tedy řídit? 

  • O délce na spaní rozhoduje vzdálenost psa od čumáku ke kořeni ocasu. Pelech by měl být zhruba o 5 až 10 cm delší. 
  • O šířce prostoru na spaní rozhoduje kohoutková výška psa. Sířka prostoru na spaní by měla být zhruba o 10 až 20 cm delší než výška psa v kohoutku.