Vyčistěte dřevěné kuchyňské prkénko v šesti rychlých krocích

 

Dřevěná kuchyňská prkénka to mají složité. Na jednu stranu je s nimi práce o poznání pohodlnější než s těmi plastovými. Nože se o ně zbytečně netupí, vydrží déle, při pádu nehrozí, že prasknou. Na druhou stranu se s nimi pojí složité omývání, které nikdy nenavrátí zašlý lesk kvalitnímu dřevěnému prkénku. 

Že prkénku původní lesk nevrátíte, není zase ale taková pravda. Babských rad na renovaci tohoto praktického kuchyňské zařízení najdete stovky. My vám doporučujeme náš postup. Proč? Nepotřebujete k němu více než to, co máte zrovna po ruce. Takže až dočtete tento článek, můžete se s klidem pustit do kuchyňské renovace. Sami, bez nutnosti speciálních čistících prostředků a levně. 

12

Celý nápad je prostě jednoduchý. Prkénko posypete tenkou vrstvou soli, do níž následně zapravíte citronovou šťávu. To vytvoří směs přírodního čistidla, které vytáhne zašlou špínu ze dřeva. Se solí to nepřežeňte. Nechcete vytvořit směs, která naruší dřevěný povrch,. 

34

Ze zbytku citronu, který jste nevymačkali, vytvoříte improvizovanou houbu. Tou "vydrhnete" prkénko tak, až vám v ruce nezbyde nic jiného než tenká slupka. Dámám tato procedura může připomínat peeling. Funguje to podobně. Za pomoci hrubých částic, v tomto případě soli, vytáhneme z povrchu špínu a zároveň ucpeme "póry" organickou solí, která neublíží pokrmům připravovaným na prkénku. 

67

Prkénko nechte schnout den i více v závislosti na teplotě vzduchu a vlhkosti. Důležité je, aby se veškerá citronová šťáva a voda dostaly z pórů dřeva ven ještě před impregnací olejem. Olej s vodou se totiž příliš nemusí a voda zabrání oleji v tom, aby se dostal dostatečně hluboko do struktury dřeva. Vetřený olej slouží jako impregnace proti opětovnému usazování špíny. 

Výhoda tohoto postupu? Můžete ho opakovat tak často, jak potřebujete. Zároveň nezanášíte dřevěné prkénko chemickou směsí, která může jednak ovlivnit strukturu dřeva, ale hlavně přijít do styku s potravinami. 

Máte svoje vlastní tipy na odstranění špíny z dřevěného kuchyňského náčiní, například z měchaček, vařeček? Napište nám je do komentářů.