Jak správně řezat s okružní pilou?

 

header-img

Těžko najdete nářadí, které je mezi kutily oblíbenější než okružní pila. Uříznete s ní dřevěné latě, plaňky, prkna a zůstávat nemusíme ani u dřeva. Při použití vhodného kotouče si okružní pila poradí i s plastem nebo kovy. I přes její kvality ale mezi kutily zůstává mnoho mýtů a chyb při jejím používání. Díky tomu není práce s pilou tak efektní, jak by mohla být, a v leckterých případech může dojít i k ohrožení zdraví uživatelů okružní pily. 

V dnešním článku si tyto mýty a chyby představíme a poradíme, jak se jim vyvarujete. S okružní pilou tak budete pracovat efektivněji, bezpečněji a dosáhnete přesnějších řezů

1. zběžná kontrola

Žádnému kutilovi bychom neměli zdůrazňovat, že s pilou v dezolátním stavu se nepracuje. A pokud ano, tak jedině na vlastní nebezpečí. Před samotným použitím pilu, zejména pokud si ji půjčujete třeba od souseda, prohlédněte. Nemusíte se jednat o generální kontrolu. Stačí se ujsitit, zda nemáte poškozený napájecí kabel, funguje aretace kotouče a další nepříjemnosti. 

2. kontrola kotouče

Rychlost a kvalita kotouče určuje přesnost a kvalitu řezu. A v neposlední míře může špatně nabrušený nebo dokonce popraskaný kotouč způsobit, že budete o prst kratší. Kotouče kontrolujte minimálně pohledem. Špatně nabroušený kotouč nechte nabrousit nebo si pořiďte nový.

Do okružních maflů doporučujeme používat kotouče s SK plátky. Tyto plátky ze slinutého karbidu se hodí pro řezání podélných i příčných řezů ve dřevě i překližce. Na řezání plastů nebo kovu využijte kotouč k tomu určený. 

Přenost řezu také ovlivníte správným nastavením kotouče. Nastavte hloubku, případně i úhel řezu. Dnešní okružní pily si s tím snadno poradí. S tím dosáhnete přesně takového řezu, jaký potřebujete. 

okruzni-pily1

Okružní pily mají všestranné využití. 


 

3. správná pozice pily

Správná pozice nejen pily, ale i řezaného materiálu vám usnadní i zefektivní práci. Sice neexistuje obecné pravidlo pro správnou pozici pily, každopádně logika velí, že těžší část pily s motorem by měla být blíže k vám. Při dokončování řezu zatížíte část na pevné podložce a řez nebude otřepaný v důsledku prověšení materiálu. 

A určitě nemusíme nikomu připomínat, že řežeme od sebe, nikoliv k sobě. 

4. využijte úhelník

Práce s úhelníkem a okružním pilou sice zaměstná obě vaše ruce, dosáhnete ale o poznání přesnějších řezů než při obyčejném předkreslení řezu tužkou. Na předkreslený řez přiložíme pilu, poté k pile přiložíme přítlačný úhelník. Ten zapřeme o pilu tak, aby nedošlo k odchýlení kotouče od materiálu. Nakonec pomalu rozběhneme okružní pilu a řežeme. Jestli se vám to zdá komplikované, video vás přesvědčí, že to nic není. 

5. sevření kotouče při řezání desek

Při řezání dřevěných nebo překližkových desek může dojít k sevření kotouče v důsledku svírání materiálu a jeho následnému zastavení. Není to nic příjemného, pila dostane náraz do motoru, vy dostanete náraz do ruky a často může dojít i k odštípnutí materiálu kolem řezu. Vy se tomu ale snadno vyvarujete.

Podložte dřevěnou desku několika dřevěnými špalíky kolem místa řezu a na jejích krajích. Vznikne tak provizorní podklad, který udrží desku v rovině. Desku podrží podpěry a vy můžete v klidu řezat. 

6. řezání rovnoběžné s léty

Občas se stane, že potřebujete uříznout z kusu dřeva, které má výrazná léta. Řežete-li kolmo k létům, nic vás nepřekvapí. Jestliže ale řežete rovnoběžné s léty, brzy poznáte, že udržet rovnou linku může být o poznání těžší, protože kotouč nevede jen vaše ruka, ale i léta stromu. 

Většina pil nabízí pro řezání dlouhých řezů paralelní vodítka. Ty ale dosahují maximálně kolem 10 cm, v případě velké fošny tak máte smůlu. Tedy pokud si nepomůžete sami. 

Stačí využít střešní latě nebo jiného dlouhého prkna. Tu pomocí truhlářských svorek nebo několika vrutů připevníte k řezanému materiálu. Při měření místa, kam přiložíte lištu, vždy počítejte s tím, že mezi kotoučem a základnou pily je několika centrimetrová mezera. Tu při měření zohledněte. Nakonec dosáhnete přesného paralelního vodítka, se kterým nařežete dlouhé paralelní řezy

okruzni-pily2

7. vyhněte se otřepaným krajům

Při dořezávání na konce latí nebo prken velmi často dochází k otřepům krajů. Někdy to nevadí, někdy ale víte, že prkno bude vidět a třísky pokazí efekt. Nabízímě dvě možnosti, jak se jim vyhnout.

Když víte, že viditelná bude jen jedna strana materiálu, stačí otočit prkno nebo lať touto stranou dolů. Veškeré otřepy se tak projeví na vrchní straně. Není to sice ideální postup, ale někdy stačí. 

Pokud potřebujete, aby byly čisté obě strany materiálu, máme pro vás taktéž řešení. Opět otočte prkno lepší stranou dolů a kolem konců řezů ostrým ulamovacím nožem nařízněte povrch na obou stranách prkna. Kouzlo je hotové. Na konci řezů se vyhnete třískám a řezy budou čisté. 

8. řezejte více prken najednou

Tuhle radu asi většina kutilů zná, ale stejně si myslíme, že by měla zaznít. Když potřebujete nařezat několik prken o stejném rozměru, řezejte je najednou. 

Naskládejte prkna na sebe tak, aby se přesně překrývala, spojte je truhlářskou svěrkou a na vrchní prkno narýsujte čáru, kterou budete řezat, případně můžete využít některý z výše uvedených tipů. Při správném a precizním postupu si usnadníte práci a všechna prkna budou mít stejný rozměr. 

9. řezání do zdi

Při řezání sádrokartonu nebo měkkého stavebního materiálu jako Ytong můžete využít okružní pilu. Stačí vhodný kotouč. I když se vám to na první pohled může zdát nepraktické, řezejte shora dolů. Využijte gravitaci, která udělá práci za vás. Jednak nebudete namáhat ruce a za druhé docílíte i přesnější řezu. 

Máte svoje vlastní metody na řezání s okružními pilami? Napište nám je do komentářů.